Sport przeciągania liny
Przeciąganie liny jest sportem uprawianym przez drużyny, będące członkami krajowego związku przeciągania liny stowarzyszonego z Międzynarodową Federacją Przeciągania Liny (TWIF). Uczestnicy muszą być amatorami, stosującymi się do zasad i wskazówek ustalonych przez TWIF.
Chwyt liny
Żadnemu zawodnikowi nie wolno chwytać linę na odcinku między skrajnymi tasiemkami (bądź odpowiadającymi oznaczeniami). Przy rozpoczęciu każdego przeciągania pierwszy ciągnący zawodnik powinien trzymać linę możliwie jak najbliżej skrajnej tasiemki (bądź odpowiadającego oznaczenia).
Mecze, przeciągania i przerwa (odpoczynek)
Każda rozgrywka składa się z [n x (n-1)/2]meczy, w których n jestliczbą drużyn w rozgrywkach. Każdy mecz składa się z dwóch przeciągnięć.
Odpowiednio długa przerwa jest zapewniona między przeciągnięciami.
Maksymalnie przerwa między meczami może trwać sześć minut, które zaczynają się, gdy drużyna schodzi z areny i kończą się, gdy drużyna znajduje się w miejscu oczekiwania, gotowa do wejścia na ścieżkę przeciągania .
Działacze i sędziowie
Międzynarodowa Federacja Przeciągania Liny (TWIF) powinna wyznaczyć działaczy, którzy mają kontrolować wszystkie międzynarodowe rozgrywki.
Ostateczny wybór sędziów do rozgrywek międzynarodowych należy do obowiązków Komisji Technicznej.
Procedura rozpoczęcia
Kiedy sędzia otrzyma od 2 kapitanów drużyn (coach’ów), że wszystko jest gotowe, powinien wydać drużynom następujące słowne i wizualne komendy:
Ogólnie
Rozgrywki Międzynarodowych Mistrzostw TWIF składają się z rundy kwalifikacyjnej, półfinałów i finałów.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021
POLSKI ZWIĄZEK PRZECIĄGANIA LINY
01-355 Warszawa, ul. Konarskiego 4A lok. 019
Klauzula informacyjna RODO