PZPL

SPORT

SPORT

NASZA OLIMPIJSKA TOŻSAMOŚĆ

Przeciąganie liny jest jednym z najstarszych sportów olimpijskich. Rozgrywano je podczas pięciu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Obecnie przeciąganie liny jest w składzie sportów rozgrywanych podczas Światowych Igrzysk Sportowych (ang. The World Games), którymi, na zlecenie MKOl, zarządza specjalnie w tym celu powołana organizacja: IWGA (International World Games Association).

Igrzyska TWG w roku 2017 były rozgrywane w Polsce, gdzie nasza Reprezentacja wzięła udział w meczach pokazowych. W meczach finałowych rozgrywek TWG wzięło udział po 6 najlepszych, zakwalifikowanych reprezentacji krajowych, a Polska w tym czasie zajmowała dopiero 14 miejsce na świecie. W 2017 roku zdobyliśmy też 8 miejsce w Europie podczas jesiennych mistrzostw Europy.

Pozycja sportu na liście rozgrywek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, czyli Letnich Igrzysk Olimpijskich lub Igrzysk Światowych zależy od decyzji MKOl. Na tę chwilę nasz sport posiada silną pozycję na liście TWG, będąc jednym z najstarszych sportów Olimpijskich, a Międzynarodowa Federacja Przeciągania Liny (International Tug of Waf Federation) czyni starania, by powrócić na listę rozgrywek głównych, czego życzymy wszystkim naszym sportowcom. Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii w 1920 roku – pokazane na zdjęciu poniżej, a tam właśnie przeciąganie liny.

PZPL

Polski Związek Przeciągania Liny został utworzony w grudniu 2015 roku (rejestracja w KRS styczeń 2016) i jest członkiem zwyczajnym: